Warszawa Modlin Smart City07_Warszawa_Modlin_Logo_White_B

Data zakupu: 31 października 2013
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania: 2013-2015
Faza projektowa: 2016-2018
Rozpoczęcie inwestycji: 2019
Przewidziany okres realizacji: 5-7 lat
Prognozowany koszt inwestycji: 400-480 000 000 Euro

 

Twierdza Modlin to historyczny obiekt o powierzchni ponad 450 hektarów.
Powstała w 1812 roku, była czterokrotnie broniona – trzykrotnie przez Polaków, raz przez Rosjan. Ostatnia bitwa rozegrała się tam w 1939 r. Historyczne oblicze Twierdzy Modlin jest doskonale znane nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Wewnętrzny pierścień historycznej Twierdzy Modlin stanie się niebawem miastem smart.
W obrębie zastanych oraz nowo-powstałych naniesień powstaną lofty mieszkalne, hotele, największe w tej części Europy centrum kongresowe, usługi, biura, galeria handlowa, centrum wellness, pole golfowe, uniwersytet, muzeum i wiele więcej. W całym kompleksie zastosowane zostaną inteligentne rozwiązania, które ułatwią życie mieszkańcom, gościom i turystom.

Do dnia dzisiejszego został przeprowadzony szereg prac w zakresie ochrony konserwatorskiej i rewitalizacji.

„Smart city to miasto żyjące w symbiozie kulturalno – ekonomiczno – społecznej. Przede wszystkim jest starannie zaplanowane i wykorzystuje możliwości, jakie stwarzają nowe technologie do lepszego sterowania sieciami energetycznymi, cieplnymi, gazowymi i wodociągowymi, a także transportem publicznym i ruchem na ulicach oraz całą infrastrukturą. Miasto staje się smart, gdy jego rozwój wynika z głębokiego namysłu i umiejętnego zarządzania. Pod uwagę są brane racje środowiskowe – troska o zdrowe i przyjazne człowiekowi środowisko, co sprawia, że projektując rozwój miasta myśli się głównie o mieszkańcach. Przede wszystkim człowiek, a wszystko inne tak, jeśli służy człowiekowi, a nie go truje, ogłusza hałasem, zmusza do przystosowania się do nieprzyjaznych warunków, jak to często ma obecnie miejsce.”

Krzysztof Polak
Dziennikarz Technologiczny